Jak ušít patchworkovou deku ze zbytků látek
Každé švadlence při šití zbývají menší nebo větší zbytky látek. Ty šetrnější si vše schovávají. Když už je zásob doma moc, je potřeba je zpracovat a dát jim nový život. A jak zpracovat více zbytků a odstřižků látek naráz? Ušít něco většího. Třeba patchworkovou deku, nebo rovnou dvě :) .
(Zpracování menšího množství zbytků látek a šití prostírání najdete v článku zde )
S touto myšlenkou jsem se v létě pustila do našívání malých kousků látek na papírové proužky. Neměla jsem úplnou představu jak s nimi naložím, jak je seskládám. Ale bavilo mě hrabat se v pestrobarevných odstřižcích látek, vzpomínat co z nich bylo ušito. Podzim byl tak náročný, že jsem vůbec nepokročila. Až když mi došlo, že během zimy mají 2 členové rodiny kulaté narozeniny a že by se hodilo jim ušít deky. Začala jsem znovu šít.
Nakonec jsem z nedostatku času zvolila méně komplikovanou variantu proužků.
Jako první jsem šila tu pestřejší deku. Když jsem sešila 4 pruhy zbytků k sobě tak mi došlo, že deka by byla totální chaos, že je potřeba scrap zkombinovat s jednobarevnou látkou. Idea byla pestrost, použila jsem proto žlutou a oranžovou. Postupně jsem snižovala množství scrap pruhů na úkor jednobarevných. Všechny pruhy byly stejně široké no a nebylo to úplně ono.
Jako druhou jsem šila modrou deku. Poučena, kombinovala jsem různé šířky scrap a jednobarevných pruhů. Zvolila jsem decentnější barevnost, dá-li se toto říct o scrap zbytkovém díle. Obě deky mají vespod minky, mezivrstva je hlazený vatelín=termolín 120g. Obě jsem prošila pomocí kráčející patky na koso.
Scrap deky z pruhů se dají šít vícero způsoby. Ty co jsem si zvolila já vám popíši níže
uložte si pin pro pozdější dohledání
Rozhodla jsem se zbytky látek našívat na papír. Šití na papír je klasická patchworková metoda, díky které se dají šít velice přesně i malinké a pracné vzory.
Papír je pomocník - pomůcka, která mi pomohla udržel šířku. Díky ní nemusím mít přesně připravené tvary látek a hlídat každý milimetr při šití. Pomůže zkrotit látky které nebyly stříhané po vláknu. Též mi pomohl zrychlit šití ( i přes budoucí čas strávený vytrháváním).
Jako papír jsem používala hlavně papírové ruličky koupené v papírnictví. Jsou to pokladní bloky, nebo papír do velkých kalkulaček. Dál jsem využila nastříhaný novinový papír. Je lepší použít jemnější papír který půjde po došití dobře vytrhat.
Postup:
Nejprve jsem si setřídila zbytky látek, trochu pohlídala barevnost, aby barvy byly převážně klučičí. Látky jsem si vyžehlila a předem nůžkami nastříhala na šířku o trochu větší než byla šířka papírového pruhu.
Látky se našívají na papír takto: Jako první se položí kousek látky lícem navrch, rubem dolů na papír. Na něj se položí druhá látka rubem navrch, látky leží lícem na sobě. Okraje látek kde se bude prošívat se dotýkají. Látky prošiji společně s papírem, přibližně na patku. Používám vždy drobnější steh do 2 mm délky (lépe se ve finále papír vytrhává). Snažím se i trochu zapošívat, ale pouze v místě kde je papír. U látek si hlídám aby konce vždy přesahovaly papír.
Po prošití látku otočím do líce a šev vyhladím (přerýhnu) prsty nebo plastovou pomůckou aby si lehla. Ideální by bylo používat žehličku, ale u takové množství proužků by mi asi odpadla ruka :) .
Když je celá požadovaná délka našitá na papír tak zastřihnu nebo oříznu přebytečné okraje látek přesně podle velikosti papíru.
Šila jsem na více pruhů papíru zároveň. Pod strojem jsem jen kousíček povytáhla nitě, mezi pruhy jsem je průběžně neodstřihovala = menší spotřeba nití a zrychlení práce a pak se stejně odstřihují s okraji. Je to vidět na detailu první fotky.
Pruhy papíru jsem připravila v délce cca 150cm abych měla dostatečnou délku na budoucí šířku šité deky.
Když jsem měla našito dostatečné množství pruhů začala jasem si hrát a skládat si. Sešívala jsem různě pruhy scrap i s podšitým papírem s jednobarevnými pruhy tak dlouho. dokud jsem neměla potřebnou délku přibližně 2 m .
Po sešití celého topu (vrchní barevné části deky) jsem si dala večerní seanci s vytrháváním papírových proužků. Papír z celé zadní strany jsem pečlivě vytrhala.
Pak jsem top pečlivě vyžehlila a připravila se na sesazení kompletní deky.
Na spodní stranu deky jsem použila heboučké minky. Mám ho do dek moc ráda i když se s ním hůře pracuje. Nehodí se když byste chtěli deky hodně a pečlivě ozdobně prošívat. jako mezivrstvu jsem dala hlazený vatelín v gramáži 120.
Při sesazování deky mi vždy pomáhá někdo z rodiny. Nejprve si na zem položím minky lícem na zem. Postříkám opatrně dočasným lepidlem ve spreji. Na toto položím vrstvu vatelínu a pečlivě od krajů postupně uhladím. Opět postříkám dočasným lepidlem. Na toto pokládám top, rubem na vatelín, lícem navrch. Velmi pečlivě uhlazuji aby nikde nebyly žádné varhánky. Pak vše pečlivě prošpendlím spínacími špendlíky.
Vždy mám raději spodní vrstvy o kousek větší než je připravený top. Pro jistotu, kdyby se mi někde něco hnulo.
Následně vše stěhuji pod stroj.
Při přišívání používám vždy kráčející patku. Velmi to pomůže aby se látky pod patkou neposouvaly. (Neplatí pro volné quiltování, kde je technika práce a pomůcky úplně jiné)
Chtěla jsem deku prošívat nakoso. První linku jsem si předkreslila křídou. Další prošívání jsem vedla cca v 6 cm odstupu. Jako vodící pomůcku jsem používala kovovou měrku zasunutou v patce.
Po prošití celé deky jsem zastřihla okraje. Deku jsem olemovala sežehleným pruhem látky a přišila na stroji. Ráda okraj šiji v ruce, ale u této deky počítám s nenechavými malými prsty a raději jsem vše důkladně přišila na stroji :).
Líbil se vám článek a můj postup? Budu ráda, když se budete inspirovat. S výsledky se mě můžete pochlubit. Kontakt níže.
Bavilo vás čtení, chcete více podobné inspirace? Přidejte si mě k odběru novinek, formulář níže
O autorovi: Helena Fraňková
Jsem lektorka, švadlenka, tvůrkyně návodů a postupů, nadšená propagátorka tvorby vlastníma rukama a větší soběstačnosti. Pomáhám ženám na jejich cestě k vlastnoruční tvorbě krásného domova i šatníku.