Jak ušít průkrčník u trička podsádkou
Jak ušít tričko a průkrčníky začistit podsádkou. Průkrčníky u triček se dají zapravit mnoha způsoby. Nejčastěji se začišťují proužkem (přeloženým, na třetiny, na čtvrtiny...) Ale pro některé tvary výstřihů tento způsob není nejhezčí.
Když jsme s kurzistkami měly poslední lekci (kde je téma volné a holky si mohou donést po čem jejich srdce a šatník touží), donesla Míša střih na šaty s véčkovým výstřihem, v návodu bylo psáno, že se výstřih začišťuje proužkem a ve špičce se zapošije. Vé výstřih se tímto způsobem dá ušít, ale není to úplně nejhezčí. Navrhla jsem jí jiný způsob. Šaty se vydařily, výstřih byl krásný. Slíbila jsem postup nafotit, aby měly holky pomůcku pro šití doma.
Tento způsob se hodí použít tam, kde je výstřih vašeho trička volný a není potřeba roztažnosti (tj malý otvor/velká hlava)
Postup prací při šití s podsádkou je totožný jako u šití jiných triček. Sešijete si ramenní švy, pak vypracujete průkrčník, dál vsazujete rukáv a sešíváte boční a rukávové švy.
U některých střihů máte střih na podsádku připravený, není to ten nejlepší způsob práce s ním, lepší je si podsádku vykopírovat podle střiženého trika.
(fotky návodu kliknutím zvětšíte)
Postup práce:
1. Vytáhněte si střih a vemte k ruce přední a zadní díl. Obkreslete si na střihový papír horní část u výstřihu a přidejte cca 4 cm. Kreslete a stříhejte přesně, přesnost je důležitá, aby výsledek byl uspokojivý :). Na fotce č.1 vidíte už nastříhané díly trika a připravený střih podsádky na světle žlutém papíru, aby bylo vidět co si potřebujete připravit. Na fotce č.2 položené díly vedle už připravených dílů trička.
2. Podsádku je třeba vyztužit!! Jak velký kus látky budete potřebovat zjistíte tak, že na přeloženou látku položíte oba střihové díly. Přeložení je ve směru látky, toto je velmi důležité dodržet!! (stejně tak jak stříháte přední a zadní díl triček kde střih je na přehybu látky). Jako výztuhu používám nejslabší nažehlovací vlizelín gramáž 30 až 40, nebo vlizelín s tkaným proužkem. Bez vyztužení podsádky by práce byla nevalná!! Vlizelín si na látku pečlivě nažehlete. Žehlete postupným pokládáním žehličky aby se vám látka nevytáhla, u úpletu se toto podaří lehce:). (Spojuje teplota a tlak, ne pohyb žehličkou)
3. Díly si položte na přeloženou a vyztuženou látku. Velmi pečlivě začněte od místa přehybu aby vám linie střihu a přehybu seděli přesně na sobě. Našpendlete, přidejte přídavek na šev jaké jste zvyklé používat, stejné jako máte u nastříhaného trika a vystřihněte. Dodržujte všude stejný švový přídavek, při stříhání i následně při šití.
4. fotka č.6 hotové připravené díly, ač to na první pohled nevypadá, jsou tvarově v pořádku.
5. Je třeba díly sešít. Položte si boční krátké okraje (na triku místo ramenních švů) na sebe lícem na líc. Protože jsou díly tvarované je třeba je sešít tak aby strana trička (vnitřní oblouk) byla přesná linka. tj musí od sebe být látky trošku odskočené. Na fotce č. 7 je špendlíkem naznačeno místo budoucího sešití a je vidět odskočení látek. Sešijte na běžném stroji základním stehem, zapošijte, nebo sešijte overlokem. Švy od sebe rozžehlete. (f.8)
6. Sešijte si ramenní díly na tričku.
U některých šicích návodů na podsádku najdete postup: vystřihněte díly podsádky, vystřihněte výztuhu, nažehlete na sebe a poté sešívejte... Ale z mých zkušeností, jakmile ustříhnete malý pruh úpletu má tendenci se kroutit a špatně se s ním pracuje. Při nažehlování výztuhy můžete tvar lehce zdeformovat. Díl se může při nažehlování smrsknout a nebude vám sedět. Ze své zkušenosti proto doporučuji nejprve na látku nažehlit výztuhu a poté stříhat díly. Práce je jednodušší a přesnější.
7. U Vé výstřihu je důležité přesně odšít změnu směru šití v místě špičky výstřihu, aby se vám to povedlo doporučuju důkladně zakreslit (foto 11).
8. Připravenou podsádku položte lícem na líc na připravený díl trička. Přesně na sebe položte ramenní šev na triku a spojovací šev na podsádce a sešpendlete je. Pečlivě a hustě našpendlete celé dokola. Díl trika se nesmí natahovat, oba díly by na sobě měli ležet volně. Co dělat jestliže to přesně na sobě nesedí? Tolerance že na sobě přesně neleží okraje látek do 0,4 mm jsou bez problému, u většího rozdílu buď popusťte nebo došijte švy na podsádce (úpravám v rámci 1 cm). Jestliže ani toto nesedí střihněte znova podsádku a před tím zkontrolujte jestli máte správně vytáhnutý střihový díl a shodné přídavky na šev u všech částí.
9. Sešijte celé dokola. Šijte na váš švový přídavek základním delším stehem (3mm) dejte si pozor aby se vám látky neposouvali a úplet netahal. Šití nejlépe funguje s povolením přítlaku patky nebo s kráčející patkou. U špičky výstřihu doporučuji prošít drobným stehem, klidně i dvakrát.
10. Přežehlete šev
11. Sestříhněte švový přídavek na cca 3-5 mm. Nedoporučuji šev nastříhávat, u jemnějších látek se to viditelně rýsuje na povrchu a hrozí prostřihnutí nití švu.
12. U Vé výstřihu je velmi důležitý nástřih, aby špička byla špičatá a ne kulatá (foto 13) . Švový přídavek opatrně nastřihněte až ke švu, ale neprostřihněte nitě švu.
13. Otočte podsádku dovnitř do trička. Pečlivě prsty vyžmoulejte hranu a sežehlete žehličkou.
14. Začištění podsádky vypadá nejlépe na overloku. (f 15) Celé dokola obšijte pouze podsádku a zařízněte na velikost, která se vám líbí. Nemáte-li overlok. Úplet se nepáře a navíc je vyztužený, není tedy potřeba jej nutně začišťovat entlem, pouze zastřihněte ať není moc široký.
A jak dál?
a. Buď můžete s průkrčníkem skončit a pokračovat dál s šitím trička. Po vyprání bude mít podsádka tendenci se natvarovat všelijak, tj toto se hodí pro ty ženy co žehlí trička po každém praní.
b. Můžete podsádku přichytit k tričku pouze v místě ramenního švu. Tj prošijte základním stehem v místě ramenního švu. Šijte zvrchu.
c. Prošijte všechny vrstvy společně. Po sežehlení pečlivě prošpendte nebo nastehujte tak, aby nebyl vidět žádný posun nebo krabacení látky trika (foto 16). Prošijte dokola delším základním stehem (foto 17). Šijte pečlivě se stejným odstupem od hrany výstřihu (šíře odstupu je na vás). Místo špičky Vé výstřihu si předem špendlíkem vyznačte. V tomto místě pak změňte směr šití. Aby prošití bylo hezké je potřeba mít seřízený stroj, povolenou patku nebo použít kráčející (kráčející patka je můj oblíbený způsob jak mít prošití hezké)
d. Průkrčník přichyťte ručně pomocí krokvičkového stehu.
A dál pokračujte tak jak šijete trička běžně.
Ať se vám práce vydaří :)
Zelené tričko jsem šila na sebe, ale protože jsem malá jen 155 cm mám výstřih pekelně hluboký (kdyby tam byl přidaný předepsaný proužek byl by oždibec menší). Většina podprsenek mi z výstřihu kouká, takže příště to bude o tom, jak si upravit výstřih dle svých potřeb :).
Modré šaty z titulní fotky šila Míša, i při její výšce 180 cm je výstřih hluboký.
O autorovi: Helena Fraňková
Jsem lektorka, švadlenka, tvůrkyně návodů a postupů, nadšená propagátorka tvorby vlastníma rukama a větší soběstačnosti. Pomáhám ženám na jejich cestě k vlastnoruční tvorbě krásného domova i šatníku.