jak ušít volně řezané bloky - patchworkový návod
Podrobný návod z kategorie patchwork. Použije jej na ušití polštáře i deky.
Na podzimu miluju jeho barvy. Během tohoto ročního období mám potřebu vyzdobit těmito odstíny i vnitřek svého domu. Stejně tak miluju stromy, jejich různorodé tvary kmenů a větví, tvary listů a ráda s těmito motivy pracuji. Spojila jsem obojí dohromady a šila stromy v podzimních barvách. Jako techniku jsem zvolila volně řezané bloky. Tento způsob šití je hravý, rychlý a vždy trochu překvapivý svým výsledkem.
Touto technikou jsem si ušila malý quilt a polštář. Myslím že i velká deka by byla nádherná, ale na tu se zatím nechystám.
Na fotografiích najdete postup který mi připadal nejjednodušší, možností jak šít je jistě více.
Postup:
Nejprve jsem si vymyslela jak má přibližně závěrečný projekt vypadat. Čmárala jsem si návrhy, kreslila linie stromů. Než jsem řízla do vybraných látek, ušila jsem zkušební blok (schovávám si na tyto pokusy vyřazené povlečení) a spočítala si o kolik se mi může výsledek šitím zmenšit. Chtěla jsem vytvořit finální blok ve velikosti 20x20cm
1. Vycházela jsem z velikosti 25x25 cm. V bloku se sice přišívají další látky ale šikmým šitím se látka různě zmenšuje a křiví a je potřeba počítat s rezervou.
2. Pomocí pravítka a řezáku jsem si látku rozřezala. V polovině budoucí kmen. Na boky větve. Látky jsem si po říznutí vždy posouvala od sebe. U větví není dobré dělat řez úplně v rozích.
3. Na větve jsem používala proužky 2-3 cm široké, na kmen 3-5 cm. Švový přídavek mám menší cca 5 mm
4. Postupně jsem proužky větví našívala mezi rozřezané látky pozadí. Co je důležité, u šikmo řezaných látek se musí počítat s posunem. Pro začátek je dobré si zkoušet našpendlením jak se látka posune po sešití. Proužky na větve jsem vždy měla delší (pro jistotu).
5. Následně jsem našívala další proužky látek větví. Když je větev rozvětvená, musí se nejprve ušít odbočující větev a pak teprve hlavní.
6. Horní pravá část stromu je připravená. Před našitím další části - navazujících větví je potřeba seříznout látky do roviny. Na fotce místo pro řez naznačeno mou rukou.
7. Pravá spodní část stromu. Na fotce je dobře vidět jak je potřeba položit látky aby po sešití byly téměř v rovině. Rovinu se snažím držet v místě kde bude další sešívání, v tomto případě hlavní větev z které se další větve odbočují.
8. Foto před seříznutím a po seříznutí látek, před našitím dalšího proužku větve.
9. Látky sežehluji dovnitř, aby větve byly takové jakoby vystouplé.
10. Našití hlavní větve a pravá strana byla kompletní.
11. Takto vypadal můj bloček po sešití. Je vidět jak se různě deformuje, i proto je potřeba počítat s rezervou a říznout prvotní látku větší. Na zadní straně je vidět způsob zažehlování.
12. Blok stromu nemusí být čtvercový. Tady jsem šila obdélníkový na výšku. Závěrečná velikost byla 22x32, po kompletaci 20x30cm. Prvotní podkladovou látku jsem střihla 25x35 cm. Některé větve jsem zužovala. V tomto případě je finální blok více zdeformovaný a musíte počítat s rezervou na seříznutí.
13. Když jsem chtěla aby se větve zužovaly, tak jsem si proužek šikmo seřízla, ale jen trošičku o 5 mm na délku proužku.
14. Na fotce je vidět když se větve zužují jak dochází k posunu podkladové látky.
15. Bločky stromů můžete řezat každý zvlášť nebo více látek dohromady. Já jsem zkusila řezat 3 látky najednou. Stromy si jsou velmi podobné. U tohoto způsobu je důležité připravit si dost volného místa a po rozřezání látek si každý budoucí strom přeskládat stranou, aby se vám látky nepomotaly. Tím že jsem šila z bali batik které jsou probarvené z obou stran byla záměna a možnost otočení nějakého malého rohu opačně docela velká. Pak jsem šila postupně každý strom zvlášť.
Polštář je veliký 50x50cm. Použila jsem 4 bloky stromů ve velikosti 20x20cm a lemovací proužek. Top jsem podložila slabým termolínem, spodní látkou a prošila v nepravidelných linkách melírovanou nití pomocí kráčející patky. Na podkladu jsem nejprve prošila samotné bloky stromů a teprve po jejich prošití jsem obšila lemovacím proužkem a dokončila polštář.
Návod jak ušít u polštáře zipové zapínání najdete v článku zde
Doufám, že se vám návod líbil a že vás inspiruje k vlastní tvorbě. Budu ráda, když se mi pochlubíte s vlastní prací, ráda vaši práci zveřejním i v tomto článku pro inspiraci ostatním.
Uložte si tento pin pro pozdější použití
O autorovi: Helena Fraňková
Jsem lektorka, švadlenka, tvůrkyně návodů a postupů, nadšená propagátorka tvorby vlastníma rukama a větší soběstačnosti. Pomáhám ženám na jejich cestě k vlastnoruční tvorbě krásného domova i šatníku.