Jak ušít polštářové zapínání na zip
Polštářové zapínání se dá řešit mnoha způsoby: od nejjednoduššího hotelového zapínání, pomocí zavazování na šňůrky, zapínáním na knoflíky až po zipové zapínání. Zipové zapínání se dá šít více způsoby, jeden z jednodušších, které ráda používám jsem vám rozfotila a rozepsala.
Když šiji polštář pracuji tak, že si nejprve připravím přední stranu polštáře ať je to pouze přesně ustřihnutá látka nebo kompletně prošitý patchworkový top. Přesná velikost + přídavky na šev (obvykle počítám 1 cm na každý šev). Např 42x42 cm pro výplň polštáře 40x40 cm.
Zip používám vždy kratší než je velikost polštáře! Používám metrážový zip i kusový. Po polštář velikosti 40 cm se hodí délka zipu od 25 do 35 cm. Zip nesmí přijít do bočního švu. (Moje dávná zkušenost se zipem šitým až do bočního švu byla ta, že se kvůli ohybu zoubky rozjeli a oprava povlaku byla o párání, nasazování jezdce a zašívání a po čase se to rozjelo znovu)
Na zadní stranu polštáře počítám s šířkou stejnou jako je přední strana a délkou o cca 8 cm delší. Zadní stranu šiji vždy z jednoduché látky, přední strana polštáře občas bývá více vrstvá. Kdybyste se bály že se vám při našívání zipu látky hnou klidně si šířku zadního polštáře střihněte o 1 cm širší a zapovnejte až při přišívání v přední straně.
1. Látku na zadní stranu si rozdělím na 2 části , buď 10 cm a zbytek, 1/3 a zbytek nebo na půlky. Šíře je vždy stejná jako přední díl polštáře. Strany na které se bude přišívat zip prošiji entlem.
2. Okraje sežehlím. Žehlím tak, že látku přehnu do rubu (fotografovala jsem plně probarvenou látku tak to není úplně zřejmé). Žehlím jednu stranu cca 1 cm, druhou sežehluji cca 3 cm po celé délce stejně.
3. Zip si přiložím k straně s menším sežehlením (označena A). Látku položím tak, že sežehlený šev leží směrem dolů, zip leží jezdcem nahoře. (Na fotografii je látka ještě před otočením sežehlením dolů). Zipová tkanice je pod látkou a okraj látky je cca 2-3 mm od spirály zipu.
4. Našpendlím a prošiju. Použiji buď zipovou patku abych se dostala blížeji k zipu nebo polohování jehly (má-li tuto možnost váš stroj, můj stroj polohuje jehlu do všech stran a jsem naučená to často používat)
Jedna strana je k zipu přišitá a k ruce si beru druhou látku (označena B).
6. Látku B položím na zip tak že ho přeryji, sežehlený přídavek leží na zipu. Pak si vše otočím tak, abych viděla spodní stranu a pracuji dál ze spodní (vnitřní) strany polštáře.
7. Pečlivě si položím okraj zipové tkanice na okraj záložky (tam kde je látka oentlovaná) . Boční okraje obou látek spolu musí lícovat, aby pak vše sedělo s přední stranou polštáře. Našpendlím po celé délce.
8. Po celé délce prošiji pár mm od spirály zipu. Před prošíváním je dobré zkontrolovat našpendení i z lícové strany.
Zip drží látky společně do jednoho kusu a aby se vše dalo dobře používat musím sešít okraje.
Díl si otočím vrchní stranou nahoru a dál budu pracovat na vrchní straně.
K dokončení zipové části musím sešít okraje záložek tak, aby vše dobře a dlouho drželo. Vyměřím si od okrajů látky stejný díl který budu sešívat. Jestliže jsme na šití použili kusový zip je potřeba se u prošívání trefit na okraj tkanice a hlavně se jehlou netrefit na kovové zakončení zipu ani do jezdce. U metrážového zipu je potřeba prošít a přešít okraj zipu. Plastový zip lehce strojem prošijete. ( Jen je potřeba si pohlídat aby jste jezdec měli uvnitř) . U polštářů velikosti 40x40 vyznačuji 5-7cm, u větším polštářů více, u menších méně. Otvor nesmí být malý aby se dal vnitřek dobře vkládat po povlaku.
9. Na fotografii je místo kde chci prošívat kolmici vyznačeno špendlíkem. Šiji v jednom kroku podél okraje látky, kolmici na zip a zpět druhou stranou látky. Na jedné straně šiji po už ušité lince.
10. Snad vám více napoví fotografie z líce a rubu zároveň. Z rubu je vidět že je začátek zipu přešitý. Aby byl okraj kudy se bude vkládat výplň zpevněný prošívám jej vícekrát, nebo šiju tzv zámeček (viz růžový potah). A fotografie jak to celé vypadá z rubu.
Dokončení polštáře
11. Položím si lícovými stranami přední i zadní díl polštáře na sebe. Našpendlím a celé dokola prošiju.
12. Šiju na patku.
13. Typ na šití. Jestliže nechci vnitřní stranu entlovat a chci aby polštář lépe držel tvar, prošívám svrchu. Vnitřní švový přídavek si sestřihnu. Potah otočím do líce. Hrany pečlivě vyžmoulám mezi prsty a sežehlím. Pak prošiji z líce, držím si stejný odstup od okraje. Odstup se dá šít 1 cm i více. Čím širší okraj tím je to ozdobnější. Ale!! je potřeba s tímto ukončením polštáře počítat hned začátku šití a ustříhnout si větší látky. Jak ušít obrázek autobusu najdete v návodu zde.
Budu ráda když se budete tímto návodem inspirovat a vyzkoušíte zapínání ušít :)
O autorovi: Helena Fraňková
Jsem lektorka, švadlenka, tvůrkyně návodů a postupů, nadšená propagátorka tvorby vlastníma rukama a větší soběstačnosti. Pomáhám ženám na jejich cestě k vlastnoruční tvorbě krásného domova i šatníku.